نسخه‌های خطی شاخص مکتب شیراز در دوره تیموری ثبت ملی می‌شود | بلاگ

نسخه‌های خطی شاخص مکتب شیراز در دوره تیموری ثبت ملی می‌شود

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: فرآیند تهیه شناسنامه ثبت نخستین اثر منقول فرهنگی تاریخی استان فارس در فهرست آثار ملی ایران کلید خورد.

نسخه‌های خطی شاخص مکتب شیراز در دوره تیموری ثبت ملی می‌شود

به‌ گزارش شیراز ۱۴۰۰ و به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری اظهار داشت: در ششصمین سالگرد وفات حاکم، فاضل و هنرمند ولایت فارس در عصر تیموری، یک جلد قرآن از منتخبات سوره‌های قرآن به خط ابراهیم سلطان فرزند شاهرخ و نواده تیمور و ثلث نویس مشهور نیمه اول قرن نهم هجری، برای ثبت در فهرست آثار ملی ایران انتخاب و شناسنامه ثبت آن تکمیل و به دفتر ثبت میراث فرهنگی کشور ارسال شد.

وی گفت: این نسخه خطی ارزشمند از نظر ابعاد بسیار بزرگ است (۴۶×۶۴ سانتی متر) و کاغذ آن جزء بزرگترین قطع وراقی ممکن در جهان اسلام است.

امیری خاطرنشان کرد: نسخه خطی مذکور، منتخبی از سوره‌های قرآن است که تولید این گونه مصاحف در نظام نسخه‌برداری در تمدن اسلامی کم نظیر و نادر است و از نظر ویژگی‌های کتاب‌سازی، نسخه آرایی و کتاب آرایی یکی از شاخص‌ترین نسخه‌های خطی مکتب شیراز در دوره تیموری محسوب می‌شود.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram نسخههای,...
نویسنده : استخدام کار بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 24 مهر 1396 ساعت: 16:19